top of page
Mercury 320 Air Deck Inflatable Boat 3.2 metre (2026)
AU $2,658.20
On Sale
Price incl.
GST (10%) AU $241.65
Mercury Outboard Engine (Available for Pick Up Only)
Please choose
1
Mercury 320 Air Deck Inflatable Boat 3.2 metre (2026)
Product Details
Brand:
Mercury Inflatables
MPN:
AA320061M
Fabric:
German made MehlerHeytex PVC
Discover the versatility of the Mercury Air Deck Inflatable Boat, designed for fishing, cruising, and leisure. With its lightweight yet durable construction, the Mercury Air Deck Inflatable Boat ensures stability and reliability on the water. Whether for recreational outings or fishing expeditions, the Mercury Air Deck Inflatable Boat offers unmatched performance.
Hull
- Lightweight inflatable boat ideal for tendering. Portable and spacious.
- X Stitch air floor for added rigidity and safety.
- Horizontal floor support thrust board for stability.
- Inflatable keel enhances performance.
- Stainless steel towing eyes for lifting.
- ABS sheet laminated transom for durability.
- One-way water drain inside.
Buoyancy Tube
- Choice of Mehler Haku PVC or Achilles HP fabric.
- 3 internal air chambers for safety.
- Semi-recessed air valves with plug.
- Rounded end cones for stability.
- Internal lifting eyes for davit lifting.
- Fold-down rowlocks for oar storage.
- Durable grab rope and dragon handles.
- Rub strake and combined cleat/handle.
- External stainless steel D-rings under the bow.
- Bow-eye/handle.
Standard Equipment
- Storage/carry bag.
- Repair kit.
- Double-action hand pump with gauge.
- Aluminium oars.
- Removable fiberglass seat.
Optional Accessories
- Bow dodger storage bag.
- Under seat storage bag.
- Launching wheels.
- 12v Bravo automatic electric inflator and deflator.
- Boat cover.
Specifications
| Name | 320 Air Deck |
| Bow locker | No |
| Carrying bag | Yes |
| Colour | Grey, White |
| Fabric | MehlerHeytex PVC (Standard), Hypalon CSM (Option) |
| Fabric thickness (CSM) | N/A |
| Fabric thickness (PVC) | N/A |
| Inflatable keel | Yes |
| Inside length | 230cm |
| Load capacity | 670kg |
| Maximum engine weight | 60kg |
| Maximum horsepower | 20hp |
| Number of air chambers | 3 + keel |
| Overall beam | 154cm |
| Overall length | 320cm |
| Passenger capacity (CSM) | 3 |
| Passenger capacity (PVC) | 5 |
| Seat | Yes |
| Shaft Length | Short |
| Tube diameter | 400mm |
| Tube pressure (psi / bar) | 3.6 PSI |
| Two oars or paddles | Yes |
| Weight Hypalon (CSM) (Option) | 52kg |
| Weight (PVC) (Standard) | 46kg |
Display prices in:
AUD
bottom of page