top of page
Mercury 320 Aluminium Alloy RIB Inflatable Boat 3.2 metre (2026)
AU $6,217.00
Price incl.
GST (10%) AU $565.18
1
Mercury 320 Aluminium Alloy RIB Inflatable Boat 3.2 metre (2026)
Product Details
Brand:
Mercury Inflatables
MPN:
AA320063M
Suitable Engine:
up to 20 HP
Manufacturer Warranty:
5 years (fabric), 1 year (hull and accessories)
Fabric:
Japanese made Hypalon (CSM)
Explore the waters with the Mercury Aluminium RIB Inflatable Boat. Crafted for durability and performance, it’s ideal for leisure and fishing pursuits. The robust aluminium hull ensures stability and longevity, while the inflatable design offers portability and ease of transport. Equipped with features like towing eyes and a non-slip alloy floor, it’s versatile for various water activities. Whether you’re cruising along the coast or casting your line, the Mercury Aluminium RIB Inflatable Boat delivers reliability and comfort. Get ready to embark on your next aquatic adventure with the Mercury Aluminium RIB Inflatable Boat.
Specifications
| Name | 320 Aluminum Rib |
| Bow locker | Yes |
| Carrying bag | No |
| Colour | Grey, White |
| Fabric | MehlerHeytex PVC (Option), Hypalon CSM (Standard) |
| Fabric thickness (CSM) | N/A |
| Fabric thickness (PVC) | N/A |
| Inflatable keel | No |
| Inside length | 213cm |
| Load capacity | 450kg |
| Maximum engine weight | 60kg |
| Maximum horsepower | 20hp |
| Number of air chambers | 3 |
| Overall beam | 156cm |
| Overall length | 320cm |
| Passenger capacity (CSM) | 4 +1 child |
| Passenger capacity (PVC) | 4 + 1 child |
| Seat | Yes |
| Shaft Length | Short |
| Tube diameter | 400mm |
| Tube pressure (psi / bar) | 3.6 PSI |
| Two oars or paddles | Yes |
| Weight Hypalon (CSM) (Standard) | 59kg |
| Weight (PVC) (Optional) | 57kg |
Display prices in:
AUD
bottom of page